Історія Павловнії в Європі та США
Дерево Павловнія було названо на честь Анни Павлівни (1795-1865) Францом фон Зібольдом.
Рис.1 Франц фон Зібольд
Вона була високошанованою дочкою царя Павла I.
До принцеси залицялись багато глав держав, зокрема, з чуток, Наполеон Бонапарт, якого вона розсудливо відкинула. У результаті вона одружилася з голландською королівською сім'єю, де стала королевою.
Тут, близько 1815 року, вона стала покровителем молодого лікаря Франца фон Зібольда, та фінансувала його велику ботанічну подорож до Японії. Коли він нарешті повернувся, він привіз до Європи сотні "нових" рослин, включаючи японську маранту та японське дерево КІРІ (саджанці Павловнії). Як особливу подяку королеві він назвав дерево Paulownia, яке Лінней потім звів у латинську назву сімейства.
Рис.2 Анна Павловна
У Китаї його називають імператорським деревом, а англійською Princess tree або Emperor tree.
У Японії його називають деревом кірі ... насправді слово, яке має викликати у багатьох японське "харакірі" (самовбивство мечем), а "кірі" означає "різати" старою японською... натякаючи на технічне обрізання, що проводиться щовесни , у перші 2 роки зростання дерева.
Дерево Paulownia зародилося на Сході, де зустрічаються такі види:
- Paulownia australis,
- Paulownia catalpifolie,
- Paulownia coreana,
- Paulownia ducloukii,
- Paulownia elongata,
- Paulownia fargesii,
- Paulownia fortunei,
- Paulownia glalvete,
- Paulownia grandifolia,
- Paulownia imperialis,
- Paulownia Paulakia,
- Paulownia Paulina,
- Paulownia Paulownia ,
- Paulownia shensiersis,
- Paulownia silvestrii,
- Paulownia aiwaniana,
- Paulownia theyrsoidea,
- Paulownia tomentosa.
На початку XVIII століття США та інші країни було відправлено величезну кількість китайського фарфору, упакованого у великі дерев'яні ящики. Фарфор упаковували в м'яке насіння павловнії, щоб захистити його при транспортуванні, а після розпаковування насіння викидали. Таким чином, павловнія дико поширилася у східних та особливо південних районах США, де вона стала відома як INVASIV. У деяких місцях на півдні Європи це теж так, але оскільки це насіння видів paulownia, яке проростає тільки в тепліших умовах і не переносить морозів, у Європі їх зазвичай не вважають інвазивним. Сьогодні існують гібриди, які є плідними і тому не поширюються.
Рис.3 Насіння Павловнії
Японія та Китай, зокрема, змогли використати це дерево для плантацій, і за останні 50 років китайці вивели гібриди зі специфічними характеристиками. У 1992 році, схрещуючи різні види один з одним, японці вивели гібриди павловнії, які можуть жити за дуже низьких температур... до мінус 42 градусів.
Рис.4 Павловнія в Китаї
У ході селекції були відібрані особливо хороші дерева, які показали вертикальний і вертикальний зріст і тому вважаються найбільш оптимальними для посадки в павловні.
Ці нові гібриди 3B07 та 3BFE були розмножені та випущені для продажу в усьому світі невеликими партіями з 2018 року.
У Південній Європі павловнія імпортується для вирощування на плантаціях з 2004 року, часто з використанням щодо інвазивної Paulownia Elongata та менш інвазивної Paulownia Tomentosa. І так відбувається досі, хоча нові гібридні сорти швидко зростають.
Неподалік Барселони в Іспанії знаходиться найбільший у Європі центр "In-Vitro production" (розмноження в пробірках), який виробляє близько 2 мільйонів дерев на рік для продажу по всьому ЄС.
Зокрема, великі німецькі компанії намагаються перепродати ці лабораторні рослини, але, на жаль, з'ясувалося, що було виведено спеціальний гібрид "Contevisa", який не підходить для холодного клімату, але чудово зростає у Середземномор'ї.
Рис.5 Павловнія в ЄС
Деякі з цих іспанських гібридів були випробувані в Данії з сумнівними результатами.
Відповідно до імпортних назв рослин ЄС, загальна назва гібридів павловнії - "Siebold et Zug"... Ця дивна назва частково походить від імені Франца фон Зібольда, а потім китайський усний переклад був переплутаний, внаслідок чого вийшла назва "et Zug".
Siebold et Zug тепер охоплює всі гібридні сорти павловнії, що імпортуються до ЄС.
Читати статтю російською.