Павловнія - вигідний бізнес в Україні? Виробництво меду, деревини, біопалива.
Павловнія (лат. Paulównia), рід рослин сімейства Павлівнієвих (Paulowniaceae) або Адамове дерево - це унікальне швидкоросле дерево. Рослина, на якій можна заробляти.
Воно є хорошим медоносом, з деревини можна будувати будинки, також павловнія може відігравати значну роль у вирішенні енергетичної кризи.
Батьківщиною більшості видів роду є Східна Азія - Японія, Корея, Китай, Лаос, Вьетнам. Китай, наприклад, вже вирощує Павлівнію на площі понад 2 млн. Га, часто в поєднанні з іншими культурами.
Всі види павловнії, вирощені в комерційних цілях, є клонами. Вони ідентичні рослинами зі специфічними характеристиками. Найбільш часто використовуються гібриди павловнії Fortunei і Tomentosa. Перший має властивість швидко рости і високу якість деревини, другий відомий своєю стійкістю до морозів. Поряд з цими гібридами використовується Paulownia Elongata і похідні гібриди, які також дають чудові результати.
Павловнія — це дерево з досить хорошими і великими волокнистими серцеподібними або яйцевидними, з закругленими краями листям, яскраво-зеленого кольору, зверху волохаті, знизу бархатисті, діаметр яких досягає 40 см і більше. Квітки павловнії великі в діаметрі до 6 см, синьо-фіолетові, бузкові або майже білі, які згруповані в широкі китиці. Цвітіння навесні триває до 8 тижнів, що робить дерево павловнії хорошим матеріалом для створення зелених зон у містах і парках.
Дерево добре адаптується до міських районів. Великі листя і широка крона дерев забезпечують щільну тінь в парках і скверах, зонах відпочинку, утворюючи куточки зі свіжим повітрям, особливо в містах, де воно забруднене вихлопними газами. Завдяки великим розмірам листя, одне дерево павловнії може поглинати щодня до 22 кг CO2, при цьому виробляється до 6 кг кисню. Залежно від середовища вирощування дерева павловнії можуть досягати висоти до 30 м. Може розвиватися у вигляді великого багатостовбурного чагарнику.
Коренева система дерева - розгалужений стрижневий корінь, який досягає глибини 6-9 м. Плоди павловнії - подовжені близько 10 мм дерев'яні капсули. Насіння - перетінчасте крилатий метеликоподібне, довжиною 0,2-0,7 см. Кора дерева світло-сірого кольору, в порівнянні гладка, з невеликими тріщинами у дорослих дерев. Діаметр стовбура 2-річного дерева має окружність до 14 см, 3-4-річного - до 20-24 см, діаметр дорослого дерева (до 20 років) досягає 100 см.
Умови вирощування
Павловнія досить добре пристосовується до ґрунтових умов. Добрими вважаються глинисті помірно вологим ґрунтам з достатньою родючістю і кислотністю грунтового розчину ph = 5,5-8,5 (оптимальний рівень - 6,5). Досить непогано росте на забруднених грунтах, але погано в занадто вологому грунті.
Рослини воліють відкритим, добре освітлені місця, стійкі до посухи. Найбільш інтенсивний ріст дерев павловнії спостерігається в перші роки життя. За промислового вирощування саме в перші роки вирощування, рослини вимагають регулярного поливу.
Для вирощування вимагає близько 750 мм опадів на рік. Непогано переносить в зимовий і літній період екстремальні температури - від (-20 ° C) до (+ 45 ° С).
Виробництво меду
Рослини павловнії є хорошими медоносами, які продукують прекрасної якості мед. Він прозорий, дуже чистим і ароматним, за кольором і консистенції можна порівняти тільки з акацієвим. З одного гектара павловнії можна зібрати більше 800 кг меду. Позитивним моментом є те, що під час вирощування павловнії, хімічні препарати, які можуть шкодити бджолам, не застосовуються. Це дозволяє отримати повністю екологічно чистий продукт, який можна використовувати в медичних цілях при лікуванні різних захворювань.
Деревина.
Павловнія має прямий надзвичайно стійкий до вигину і скручування стовбур, з хорошим інтенсивним дизайном з прямими волокнами. Деревина павловнії світла і м'яка з зернистою текстурою, без запаху, легка, чиста і гладка, без сучків, дуже хорошою сировиною для столярних та теслярських робіт, колір її змінюється від блідо-жовтого до світло-червоного. Завдяки своїм характеристикам деревина є цінним матеріалом для виробництва меблів і одним з кращих матеріалів для будівництва, так як вона досить високої міцності (індекс міцності на стиск деревних волокон павловнії становить 281 кг / см2). Матеріал з павловнії легко піддається обробці, добре вбирає фарби, лаки та клеї, дозволяє більш економічно використовувати ці витратні матеріали.
Об'єкти, виготовлені з деревини павловнії, не змінюють форму або розмір в результаті змін атмосферних умов. Деревина може бути використана при будівництві будинків, завдяки її швидкому висиханню без деформації і високої стійкості до руйнування.
З Павловнії також виготовляються жалюзі, балки, стелі, паркет, рами для вікон і дверей, меблі будь-якого типу, в суднобудуванні і авіабудуванні, у виробництві дощок для серфінгу, лиж, сноубордів, може бути використана для виробництва волокон, паперу і ламінованих балок, покриттів , іграшок. Високо цінується у виробництві музичних інструментів, а також у виробництві обладнання для концертних залів і студій звукозапису. Цінується при виготовленні саун, кабін і облицювання, а також внутрішньої і зовнішньої ізоляції. Деревина має хорошу тепло- і звукоізоляцію. Може використовуватися в якості матеріалу для ящиків або транспортних піддонів, так як знижує загальну вагу вантажу. Деревина павловнії на третину легше інших деревних порід.
Біопаливо.
У зв'язку зі зростаючим споживанням біопалива павловнія може відігравати значну роль у вирішенні енергетичної кризи і бути використана як сировина для виробництва біопалива, адже вона досить швидко зростає і має високі показники тепловіддачі. Для цього можуть бути використані всі частини дерева: стовбур, гілки, листя. Так, деревина використовується для виробництва пелет, енергетична цінність яких складає 4211,1 ккал / кг (2 кг гранул павловнії еквівалентно 1 л дизельного палива), листя павловнії можуть бути використані для виробництва біогазу, як компонент органічної речовини цього біопалива, який є екологічно -Чистий джерелом енергії, що виробляється в результаті бродіння органічної речовини в анаеробних умовах при відсутності кисню. Також павловнія може бути використана в якості сировини для виробництва біоетанолу. На сьогодні існують технології, що дозволяють отримати з 1 т сухої деревини до 0,5 т етанолу.
Особливістю павловнії, як і будь-яких інших багаторічних культур є те, що дерево садиться один раз і може використовуватися кілька десятків років. Після кожної обрізки дерево отрастает.Обрезку промислових насаджень проводять з інтервалом 4-8 років, а саме дерево може бути корисним до 50 років і більше, зменшує витрати на закладку нових насаджень. Стовбур можна обрізати в будь-який час року. При належному догляді, через 7 років можна отримати 240-350 м3 якісної деревини з 1 га. Деревина павловнії накопичує в великій кількості дубильні речовини, що робить її стійкою до впливу багатьох шкідників і хвороб.
Без сумніву, деревина павловнії 100% екологічно чистою сировиною, м'яка, легка, стійка до вогню, вологи і деформації. Види павловнії дуже різні за своїми характеристиками і стійкості до кліматичних умов. На сьогоднішній день на ринку представлений широкий асортимент гібридів павловнії для вирощування якісної деревини. Єдиний істотний мінус цього дерева, на який повинні звернути увагу виробники, це порівняно його низька зимостійкість, адже через сильні морози (нижче -25 º С), її пагони можуть обмерзати. Тому в зв'язку з цим, необхідно дуже ретельно підходити до вибору посадкового матеріалу.
Переваги для навколишнього середовища:
- павловнія може вирощуватися на бідних живильними речовинами і забруднених грунтах шляхом інтенсивного землеробства;
- відбувається очищення грунтів, забруднених в результаті екологічних катастроф;
- поглинає велику кількість СО2
- запобігає ерозії ґрунту.